Topçu Ailesinin Acı Yazgısı (Mine Alpay Gün - Millî Gazete / 18 Mayıs 1999)

Topçu ailesinin acı yazgısı...

Sadece Karadeniz değil tüm Türkiye’nin sosyal, kültürel faaliyetlerinin tam kalbinde idi Topçu ailesi fertleri. Ailenin babası yıllarca Belçika da çalışmış, emekli olunca ata yurdu Trabzon’a yerleşmişti. Saçı sakalı bembeyaz olsa da; yetmişinde de akıncı ruhlu bir delikanlı gibi koşturuyor, evlâdları ile birlikte hayırlı hizmetlerde bulunuyorlardı.

Aileyi 96 Mayıs’ındaki bir Karadeniz programı esnasında tanımıştım. Trabzon’da oturdukları apartmanın bir katı yatılı Kur’an kursu idi, bu kursun hocahanımları, ailenin kızları ve gelinleri ile çalışmalar toplumun bilgilendirilmesi, eğitilmesi amacına yönelikti. Bu inançlı, huzurlu, sevgi ve saygı ile kozalanmış aile, aynı zamanda toplum da insanların örnek aldığı, idealize ettiği bir konumda idi. Akıncı ruhlu hacı amca yanında kızı Ayşe Topçu DemirTürk ile çevre il ve ilçelerin programlarına bizleri yetiştirmiş, gece gündüz süren bu çalışmalarda vaktin en dar kaldığı kısımda, büyük gayretlerle zorlu yoları aşmamıza yardımcı olmuştu. 98 Kasım’ındaki Giresun MGV programından bizi Trabzon’a götürmeye gelen yine Topçu dede ve yanında yoldaşı hacı anne idi.

Tüm aile Fertleri ile çalışan bu ideal ailenin Trabzon MGV başkanı olan oğulları Muammer Topçu; bu Ramazan öğrencilere verilen iftar sonrasında; servis tabaklarını taşıma işini yapmak için arabasına binmek üzereyken bir trafik kazasında hayatını kaybetmesi ile aile acı ile yanmıştı. Ailenin tek evli kızı, çevre illerin fedakâr hatibesi Ayşe Topçu Demirtürk ve anne-babası-kardeşleri hizmet yolunda yaşama veda eden bir evlâdın, bir kardeşin acısına alışamamışken sadece bir kaç ay sonra aile yeni bir acı ile can evinden vuruluyordu. Ailenin damadı, Ayşe Demirtürk’ün eşi, MGV Genel Başkanı Adnan Demirtürk’ün yine bir “insana hizmet” çalışmasından, Samsın’daki ilk adım şöleninden dönerken yine acımasız trafik canavarına yenik düşmeleri Topçu ailesini, onları sevenleri, MGV camiasını derin acılara garketmiştir.

Tüm bu kargaşa ortamında, doğruların ters-yüz edildiği bir düzlem de iyi adına direnen, Hakka uğurladığımız üç MGV mensubu kardeşime Rabbimizden mağfiretler diliyorum. Okuyucularımızdan dualar ve fatihalar istiyorum onlar için. Uğruna can verdikleri bir misyonun daha fazla diriltilmesi, gelecek genç kuşaklara aktarılması için verilecek çabaların artırılmasını istiyorum. İyice nesli tükenmiş olup, topluma tüm fertleri ile hizmet eden fedakârlık timsali Topçu ve Demirtürk ailelerine, MGV camiasına ve halkımıza sabırlar, genç kardeşlerime ahiret saadeti diliyorum.

Mine Alpay Gün / Ritimler

18 Mayıs 1999 / Millî Gazete