"Şehitlerimizi Anma Gecesi" Programının Haberi (Millî Gazete / 22 Mayıs 2001)

MGV’NİN ŞEHİD BAŞKANI ADNAN DEMİRTÜRK, UNUTULMADI

İşte Vefalı Gençlik

15 Mayıs 1999 günü Samsun Havza civarı Çatallı mevkiinde yanında dava arkadaşları Talha Özcan Eyüboğlu ve Ahmet Zahid Turan ile birlikte Hakka yürüyerek şehadet şerbetini içen MGV Genel Başkanı Adnan Demirtürk’ü yetiştirdiği ‘Türkiye sevdalısı’ gençler unutmadı.

“Tam bir muhabbet fedaisi idi”, “Gönül eriydi”, “Liderine bağlı vazife eriydi”, kısacası “Adam gibi adamdı.”

Kimden mi söz ediyoruz; elbetteki Milli Gençlik Vakfı’nın ‘ehliyetli, sadık ve dinamik bir gençlik yetişmesi için ömrü boyunca gece gündüz demeden çalışan şehid genel başkanı Adnan Demirtürk’ten...

15 Mayıs 1999 gününde Samsun’da Şube Başkanları toplantısı sonrası Ankara’ya geri dönerken daha önce şu sözlerle, “Gelirken Havza civarı Çakallı mevkiindeki o kayalıkları gördünüz mü? Kim bilir, o mekanlarda kadrolarımızdan kimler şehit olacak?” diyerek adeta şehadetinin haberini fısıldayan Adnan Demirtürk, Havza Çakallı mevkiinde karşı yönden gelen bir yolcu otobüsü ile çarpışma sonucu yanında bulunan dava arkadaşları Talha Özcan Eyüboğlu ve Ahmet Zahid Turan ile birlikte Hakka yürümüştü.

Aksiyon Adamı

İşte aksiyon adamı Adnan Demirtürk’ü (ya da en çok sevdiği şekilde Adnan Ağabey’i) yetiştirdiği ‘Türkiye sevdalısı’ gençler unutmadı, onu II. vefat yıldönümünde ebedi istirahatgahının bulunduğu ve aynı zamanda doğduğu, yetiştiği yer olan Trabzon’un Vakfıkebir İlçesi’nde düzenledikleri bir anma gecesi ile en büyük vefa örneğini gösterdiler.

Türkiye’nin dört bir yanından koşup gelerek Adnan Ağabeyleri için önce mezarı başında Kur’an-ı Kerim’ler okuyan, salavat-ı şerifeler getiren yüzlerce genç, davasına ve liderine olan sadakatını anlatmak için de Belediye Kültür Sarayı’nda bir gece tertip ettiler.

Gözyaşının sel olup aktığı gecede Anadolu Gençlik Dergisi Beyoğlu Temsilciliği’nin hazırladığı sinevizyon gösterisinde Demirtürk’ün hayatı, mücadele azmi ve Allah’a olan teslimiyeti anlatıldı ve gençlerin örnek alması istendi.

Erbakan: “Ne Mutlu Ona!”

Anma gecesine telefonla katılan Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Adnan Demirtürk’e Cenab-ı Hak’tan rahmet dileyerek şunları söyledi: “Adnan Demirtürk kardeşimiz gençlerimize örnek olacak bir yaşam sürdü. Şuurun en güzelini gösterdi. Davasına olan bağlılığı ile her zaman ön plana çıktı. Ne mutlu ona! İnşaallah Rabbimiz kendisine şehid muamelesi yapar.” Milli Gençlik Vakfı Genel Başkanı İlyas Töngüş ise, Adnan Demirtürk ile ilk tanışmasını anlatarak başladığı konuşmasında, onun dava adamında olması gereken bütün vasıflara bezenmiş bir insan olduğunu belirterek, “Kültürel birikimi, teşkilatçı özelliği ve insanlara yaklaşımındaki engin sevgisi unutulması mümkün olmayan özelliklerindendir. Tek adan faktörünün rafa kalktığı, ekip çalışmasının ön plana çıktığı bu dönemde birbirinden büyük çalışmalara imza atmanın mutluluğunu birlikte yaşadık” diye konuştu.

Liderine Bağlı İdi

Adnan Demirtürk’ün yetişmesinde ve belli kademelere getirilmesinde önemli roller üstlenen RP Bölge Müfettişi Dursun Ali Düzenli de şunları anlattı: “Adnan kardeşimiz Milli Görüş davasının Trabzon’daki teşkilatlarının her kademesinde büyük gayretler sarfetti. Tüm sıkıntılara ve maddi zorluklara rağmen, yolunda tavizsiz, ısrarlı olan ve bu mücadeleyi sürdürürken makam, mevki değil sadece davam hakim olsun gayesiyle sürdüren Hak yolunda Lider yapılı istisna yetişen insanlardan biriydi.”

Necmettin Çakmak

22.05.2001 - Millî Gazete